Bitevní loď

Bitevní loď

oficiální web: www.battleshipmovie.com

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

1 uživatelských hodnocení


Originální název:

Battleship

Režie:

Peter Berg

Hrají:

Taylor Kitch, Liam Neeson, Alexander Skarsgård, Tadanobu Asano

Země původu:

USA

Délka filmu:

131 minut

Z roku:

2012

Žánr:

scifi, fantasy, mystery, akční

Obsah:

Roboti ze série Transformers se pokusili naši zemi zlikvidovat už třikrát, teď to zkusí jejich kolegové. Firma, která Transformery vymyslela, totiž v postatě vymyslela i hru Lodě, kterou nejspíš všichni hráli ve škole, když se nudili při učení trojčlenky. A tahle hra teď míří na plátna kin. Samozřejmě to bude trošku složitější než jen „zásah-potopeno“. Děj se odehrává během manévrů americké flotily, při nichž shodou okolností objeví jedna z lodí cosi podivného na hladině moře. A to cosi podivného je mimozemské a hodně nepřátelské plavidlo, jehož posádka má za úkol zabrat naši planetu. Její osud teď leží v rukou zkušených námořníků, ale návštěvníci z vesmíru jsou drsní, agresivní a hlavně technicky na mnohem vyšší úrovni. V sázce je ale osud lidstva, a tak nikdo z hrdinů nehodlá dát svou kůži lacino. V hlavních rolích se objeví Liam Neeson a Taylor Kitch z Johna Cartera a za kamerou seděl zkušený Peter Berg, jenž má na svědomí vynikající akčňák Vítejte v džungli nebo comicsovku Hitch.Recenze a hodnocení uživatelů

  • 7
    • Udělené hodnocení: 7
  • Přidáno: 19.4.2012
Umění je hezká věc, ale přiznejme si to – jednou za čas je prostě fajn pohodlně se v kině rozvalit, položit si na klín půlmetrový kyblík popcornu, usrkávat z litrového kelímku limču a jednouše se bavit. Pokud možno něčím, co moc nezaměstná mozek, ale bude to barevné, velké a hodně hlasité. Přesně takovým typem filmu je Bitevní loď.

Oficiálně jde o adaptaci hry Lodě. Ano, to je ta hra, ke které průměrný středoevropan potřebuje kostičkovaný papír a tužku, za mořem se však prodává pěkně v krabici a doma ji má každá druhá rodina. Ale princip je stejný. Vypátrat, kde protivník ukrývá své loďstvo, a potopit ho. Filmová verze je víceméně to samé. Během námořních manévrů na Havaji totiž do moře spadne cosi, co nepochází z naší planety. A to cosi je vesmírná loď, proti které nejlepší vybavení amerického námořnictva vypadá slušně řečeno neohrabaně a jejíž posádka plánuje provést z lidstvem nepěkné věci. Je jen otázka času, než se návštěvníkům z vesmíru povede povolat posily a jediné, co jim v tom může zabránit, je trojice křižníků a hlavní hrdina Alex Hopper, jenž se bude muset konečně začít chovat zodpovědně, zapomenout na své frackovství a zachránit svět.

Hru Lodě prodává firma Hasbro, z jejíž stáje pochází i úspěšná trilogie Transformers. A nejspíš si někdo řekl, že když jsou lidé ochotni zaplatit víc jak miliardu dolarů za roboty, co se umí měnit v auta a letadla, mohli by chtít vyrazit do kina i na „zásah-potopeno“, když se to natočí správně. A režisér Peter Berg to rozhodně správně natočil. Tenhle film je totiž Transformerům hodně podobný. Akce je výtečně nasnímaná a z celé té destrukce, nádherných záběrů na stovky metrů dlouhé lodě a nelítostné bitvy se vám nejspíš nejednou zatají dech. Bitevní loď je prostě hodně efektní film a jestliže hledáte pořádnou akční jízdu, tady ji máte. Je sice pravda, že prostřední část filmu malinko ztrácí na tempu, ale poslední půlhodina, kdy si to lidstvo s mimozemšťany rozdá na férovku, je v žánru akčních sci-fi vrchol. Berg navíc na rozdíl od tvůrců Transformers zvládá mít akční scény dokonale přehledné, ať už po sobě střílí dva křižníky, nebo se pere člověk s mimozemšťanem.

A velmi příjemně se na film kouká i v okamžiku, kdy nikdo po nikom nestřílí. Tvůrci se totiž tak trochu snaží diváky přesvědčit, že na světě není lepší parta než námořníci a když se k nim přidáte, budete moci hrát fotbal s pěknými holkami, záda vám budou krýt ti největší drsňáci a můžete střílet z obrovských děl. Prostě pohoda. Podobně jako před lety verboval do letectva Top Gun, tak dnes verbuje Bitevní loď do námořnictva. Vojenského patosu je občas možná až přespříliš, ale režisér moc dobře věděl, kdy film odlehčit a pomrknout na diváka, že je to celé hlavně zábava a že by film neměl brát úplně vážně.

Bitevní loď není geniální dílo a nejspíš se nebude objevovat na konci roku v žebříčcích nejzásadnějších filmových zážitků, ale je to poctivá velkolepá zábava, u které člověk může vypnout a užívat si na plátně efektní akci. Nic víc, nic míň. V žánru filmů „odložte mozek v šatně bavte se“ jde však o profesionálně odvedenou práci.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu