Bůh masakru

Bůh masakru

oficiální web: www.sonyclassics.com

M-hodnocení8,0

  • Udělené hodnocení: 80

1 uživatelských hodnocení


Originální název:

Carnage

Režie:

Roman Polanski

Hrají:

Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz, John C. Reilly

Země původu:

Fr./N./Pol.

Délka filmu:

79 minut

Z roku:

2011

Žánr:

komedie, drama

Obsah:

I slavný režisér a držitel Oscara Roman Polanski dostane občas chuť na nějaký ten malý film, který se odehrává jen v několika místnostech a sejde se v něm pouze pár herců, co si dvě hodiny povídají. Nuda to ale rozhodně nebude! Bůh masakru vypráví o tom, jak se sejdou dva manželské páry, aby urovnaly jeden naprosto malicherný spor. Jejich děti se totiž popraly na dětském hřišti, padlo pár facek, nějaká ta nadávka a to je všechno. Žádné velké drama. Cowanovi a Longstreetovi jsou však rozumní lidé, takže se sejdou a pokusí se vše vyřešit. Stačí ovšem pár nevinných vtípků, uštěpačných poznámek a hned je oheň na střeše. Z přátelského rozhovoru se pomalu stává masakr, při němž na povrch vyplují charaktery všech zúčastněných a hezký pohled to rozhodně nebude. Bůh masakru je adaptace divadelní hry Yasminy Rezy a můžete se v ní těšit hned na tři držitele Oscarů – Kate Winslet, Jodie Foster a Christopha Waltze. John C. Reilly má alespoň oscarovou nominaci. Každopádně tahle čtveřice je spolu s režisérem víceméně zárukou hodně zajímavé podívané.Recenze a hodnocení uživatelů

  • 8
    • Udělené hodnocení: 8
  • Přidáno: 26.1.2012
Když se řekne masakr, člověk si obvykle představí něco, v čem figurují zbraně velké ráže, spousta křiku, krve a Arnold Schwarzenegger s naštvaným výrazem ve tváři. Masakr ale může vypadat i úplně jinak, třeba jako zdánlivě zcela obyčejná konverzace čtyř dospělých inteligentních lidí, kteří občas nezvládnou krotit svoje ega.

Režisér Roman Polanski se rozhodl divákům jeden takový pořádný verbální masakr ukázat a zadaptoval divadelní hru francouzské autorky Yasminy Rezy Bůh masakru. Děj začíná v okamžiku, kdy syn Alana a Nancy Cowanových praští na hřišti potomka Penelope a Michaela Longstreetových do obličeje klackem. Obyčejná klukovská rvačka, řekl by si nezávislý pozorovatel a to samé nejspíš napadlo i oba manželské páry. Longstreetovi a Cowanovi se tedy sešli s tím, že společně jako civilizovaní lidé vymyslí nějaké řešení a domluví se, jak hříšníka potrestat a jak zajistit, aby se už něco podobného neopakovalo. Problém je, že všichni vidí situaci malinko odlišně.

Bůh masakru je velmi komorní film a popravdě moc nechápu, co vedlo držitele Oscara k tomu, aby ho natočil. Roman Polanski víceméně nahnal čtyři skvělé herce do malého bytu a nechal je, aby se hodinu a půl hádali. Pro divadlo možná ideální situace, pro stříbrné plátno na první pohled trošku málo, naštěstí zdání klame. Bůh masakru je sice v podstatě jeden velký dialog, ale neskutečně zábavný. I když z něj zároveň i tak trošku zamrazí, když člověk sleduje čtveřici hádajících se dospělých lidí, kteří se ze začátku snaží chovat tak, jak jim společenské normy přikazují, ale zároveň nezvládnou krotit svoje obří ega. Nikdo nechce ustoupit, nikdo nechce dát svou kůži lacino, každý chce mít poslední slovo a pravdu za každou cenu. Začíná se slovíčkařit, vytahují se stará tajemství a spousta ran míří pod pás. A ukazuje se, že Penelope, Michael, Alan i Nancy jsou v podstatě odporní lidé, jimž se musíte smát nejen proto, jak se chovají, ale čím víc jejich jednání sledujete, tím víc vám nejspíš bude docházet, že je ze svého okolí také znáte.

Herecké výkony celé čtveřice jsou do jednoho brilantní. Není komu fandit, všichni jsou do značné míry zlí, arogantní, cyničtí, hloupí a otravní ale nejlepší výkon (=nejotravnější postavu) nejspíš předvádí Jodie Foster. Její maloměstská intelektuálka, která píše knihy o Súdánu, peskuje svého manžela, evidentně má problémy s alkoholem a snaží se neúspěšně skrývat před svým okolím, že je v podstatě afektovaná hysterka, je opravdu strašný člověk. Ale neztratí se ani podpantoflák John C. Reilly, workoholik Christoph Waltz a lehoučce namyšlená Kate Winslet. Sledovat tuhle čtveřici v akci je jednoduše zážitek.

Stejně jako celý Bůh masakru. Sice jde o velmi komorní film, ale díky hereckým výkonům, neskutečnému tempu, skvěle napsaným dialogům a scénám, u nichž často člověk netuší, jestli se má smát nebo smutně přitakávat, se budete bavit od začátku až do konce. I když se u toho možná i trošku zastydíte, v každém z nás je totiž kousek Penelope, Michaeala, Nancy nebo Alana. Ať už chceme, nebo ne.

Film mimochodem uspěl na filmovém festivalu v Benátkách a Kate Winslet spolu s Jodie Foster byly za své výkony nominovány na Zlatý globus.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu