Doba ledová 4: Země v pohybu

Doba ledová 4: Země v pohybu

oficiální web: www.iceagemovie.com

M-hodnocení6,3

  • Udělené hodnocení: 63

2 uživatelských hodnocení


Originální název:

Ice Age: Continental Drift

Režie:

Steve Martino, Mike Thurmeier

Hrají:

Ray Romano, Dennis Leary, John Leguizamo, Queen Latifah

Země původu:

USA

Délka filmu:

94 minut

Z roku:

2012

Žánr:

pro děti a mládež, komedie, dobrodružný, animovaný

Obsah:

Hrdinové Doby ledové – mamut Manny, lenochod Syd a šavlozubý tygr Diego – už toho prožili hodně. Zvládli příchod zimy, ustáli Oblevu a v celku se vrátili i ze světa, jemuž pořád ještě vládli dinosauři. Teď je ale čeká další dobrodružství. Kontinent Pangea se totiž rozděluje na několik světadílů a trojice hrdinů spolu s několika přáteli uvízne na ledové kře daleko od jakékoliv pevniny. To by ale nebylo to nejhorší. Moře a oceány totiž začali brázdit nebezpeční piráti a právě s těmi se Manny, Syd a Diego setkají. Tentokrát půjde opravdu o krk. Pokud jste si tuhle bandu hrdinů oblíbili v minulých filmech, není důvod očekávat, že byste tentokrát byli zklamaní. A pochopitelně dorazí i oblíbený veverčák Scrat.



Recenze a hodnocení uživatelů

  • 6
    • Udělené hodnocení: 6
  • Přidáno: 3.7.2012
Třikrát to vyšlo, tak proč by to nemělo vyjít počtvrté? To si asi říkali tvůrci nové Doby ledové. Tahle série animáků si v celém světě našla hodně fanoušků a šavlozubá veverka Scrat je dnes doslova kultovní postavičkou. Její boj o vysněný kus žvance už sice trvá několik dílů a obvykle pro ni nedopadá zrovna dobře, ale pořád je jednoduše zábava to sledovat.

Se čtvrtým filmem to ale tak slavné není. Ale k tomu až za chvilku. Doba ledová 4: Země v pohybu začíná víceméně dokonalou rodinnou idylou. Mamut Manny se musí poprat s faktem, že jeho dcera začíná dospívat, natvrdlý lenochod Sid zase dostal na krk svou babičku, která ráda mlátí všechny okolo sebe, a šavlozubý tygr Diego začíná mít pocit, že už ho samota nebaví. Všichni ale budou muset řešit úplně jiné problémy. Kvůli posunu tektonických desek se totiž tahle trojice spolu se Sidovou babičkou octne na ledové kře uprostřed oceánu, kde je čeká spousta problémů. Mořské potvory, hrozivé bouře a především banda nebezpečných pirátů pod vedením kapitána Střeva. Pokud se chtějí vrátit domů, budou si to s nimi muset na férovku rozdat.

I čtvrtá Doba ledová sází na jednoduchý příběh, v němž bude dost důvodů k tomu, aby nám tvůrci naservírovali nějakou efektní honičku nebo hlášku. Technicky není filmu moc co vytknout, osobitá výtvarná stylizace je pořád zábavná, trojice hlavních charakterů taky (i když Sid by mohl trochu méně zvracet) a noví záporáci také pobaví. Potíž ale může být v tom, že na rozdíl od minulých dílů je Doba ledová 4 jen a pouze pro děti. Jasné, je to pohádka a jen blázen by na film šel s tím, že dostane existenciální drama, ale většina animáků se snaží alespoň pomrkávat na dospělé diváky, sem tam přijít s nějakým chytrým popkulturním odkazem nebo prostě něčím, co člověka staršího dvanácti let probudí z polospánku.

Tady ale nic takového nenajdete. Doba ledová 4 bude děti bavit stejně jako minulé díly. Je tu spousta zvířátek, honiček, srandovních bitek a celé to rychle utíká, ale pro dospěláky tu toho prostě moc není. Zatímco poslední Madagascar dokázal vybalancovat zábavu pro malé i velké, tahle výprava do pravěku chce oslovit a oslovuje hlavně děti. Ty budou spokojené, ale rodiče možná čeká v kině solidní šlofík.
  • 6
    • Udělené hodnocení: 6
  • Přidáno: 29.6.2012
Další pokračování ledových hrátek nabízí téměř to samé, co předchozí pokračování. Hlavní zápletka spočívá v odloučení hlavních postaviček Diega, Sida a Mannyho od jeho ženy Ellie a dcery Broskvičky a spol, a ti se pochopitelně s nimi snaží opět setkat. To jim komplikují nejen přírodní podmínky, ale i nové postavičky, zejména loď plná pirátských zvířátek.

Katastrofu rozpoutá, jak jinak, nám dobře známý neopatrný krysoveverčák a jeho honba za žaludy, která končí tak nešťastně, že země začne praskat a dělit se na jednotlivé kontinenty.

Mezi novými figurkami je i Sidova babička, jejíž znalosti na provizorním plavidle z ledové kry naše skupinka přátel vcelku využije a jejíž přítomnost je příjemně-humorným oživením. Krom již zmiňovaných pirátů v čele se Střevem se těšte i na jiné mořské příšerky.

Co mi trošku vadilo, jsou zejména moralizující mamuti, řešící rodinná klišé. Vtípky jsou srovnatelné s díly předchozími, vše je dobře známé, průměrné – ale o jeden pořádný mamutí chlup lepší, než díl druhý a pro mě osobně i o lenochodí chloupek lepší než ten třetí. Fanoušci ledové série si osobně myslím, přijdou na své a budou mile potěšeni, kam se Doba ledová vyvinula.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu