Havran

Havran

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

1 uživatelských hodnocení


Originální název:

The Raven

Režie:

James McTeigue

Hrají:

John Cusack, Luke Evans, Alice Eve, Brendan Gleeson

Země původu:

USA/Maď./Šp.

Délka filmu:

111 minut

Z roku:

2012

Žánr:

thriller

Obsah:

Spisovatel Edgar Allan Poe je legenda hororového žánru, v Hollywoodu si ale někdo řekl, že to nestačí. V thrilleru Havran totiž Poe zjistí, že se uprostřed opravdového děsivého příběhu sám ocitl. Kdosi totiž zavraždil dvě ženy a mladý detektiv Emmet Fields zjistil, že oba zločiny se podobají právě dílům slavného autora. Ten je zprvu považován za hlavního podezřelého, mrtvoly ale začnou rychle přibývat a je jasné, že Poe je v tom nevinně a že venku pobíhá někdo, kdo se jeho dílem nechal inspirovat. A ačkoliv slavný spisovatel není žádný hrdina, tohle se mu vůbec nelíbí. Rozhodne se tedy polici při pátrání po vrahovi pomoci. Konec konců kdo jiný by měl znát lépe příběhy, podle nichž se vraždí, než jejich autor? V hlavní roli se objeví John Cusack, jenž patří mezi těch pár herců, kteří jsou schopni zahrát jakoukoliv postavu v libovolném žánru. Za kamerou seděl James McTeigue, který pomáhal tvůrcům Matrixu a sám natočil třeba kultovní adaptaci comicsu V jako Vendetta.Recenze a hodnocení uživatelů

  • 7
    • Udělené hodnocení: 7
  • Aktualizováno: 25.4.2012
  • Přidáno: 25.4.2012
Ponurý příběh začíná v Baltimore, vraždou dvou žen neznámým šílencem. Vyšetřující inspektor velmi rychle zjistí, že zločin je podobný jednomu z detektivních mystických děl místního autora, který je známým potížistou a alkoholikem. Onen spisovatel je inspirován reálnou postavou, a to právě zakladatelem detektivního a hororového žánru. O koho se jedná? Seznamte se, mistr Edgar Allan Poe.

Poe, ač se zpočátku jeví mnohým jako podezřelý, je detektivem Fieldsem přizván, aby pomohl vraždy objasnit a dopadnout pachatele. Neznámý šílenec nezůstane u jedné vraždy a nechává na místě činu stopy a indicie, které mají Poea a Fieldse dovést k další oběti. Úsilí Allana Edgara Poea se ještě znásobí, když vrah unese dívku, do které je Poe zamilován. Zběsilý hon za doprovodu zdařilého soundtracku Lucase Vidala v temných ulicích Baltimoru může začít.

Na každém místě vraždy Poe nachází odkaz na nějaké své dílo. Kulometnou rychlostí vždy přijde na to, kam se ho masový vrah snaží zavést. Operuje zde jak s úryvky svých děl, prostředím, ve kterém jsou oběti zavražděny a dokonce i zeměpisnými souřadnicemi. Hledání je ale až Langdonovsky uspěchané a Poe je zde stavěn do role jakéhosi Lovce pokladů, který snaživě pobíhá z místa na místo s úmyslem zachránit svou milovanou.

Zmíněné vražedné scény jsou pro méně otrlého diváka zbytečně krvavé a zejména některé oplývají nadbytečným množstvím lítajících vnitřností a kusů těl. Celý děj je pak zasazen do tmavých uliček, ve kterých ani přes den nečekejte slunce, což dodává příběhu dávku napětí, kterou umocňuje neznalost vrahovy tváře.

Spisovatele, známého zejména díky dílům jako Jáma a kyvadlo a samozřejmě Havran (a mnoha dalších) ztvárnil John Cusack. Snažil se přiblížit své roli jak psychicky tak fyzicky. Údajně zhubl jedenáct kilogramů a nechal si narůst knír, pro Poea typický. Ač se na počátku filmu jeví jako sympatický, sarkastické hlášky trousící vyvrhel a soucítíte s ním, s pokračujícím dějem začínají být jeho pootevřená ústa a nepřítomný výraz až protivnými. Jeho společníka, detektiva Fieldse, si pak zahrál charismatický Luke Evans, kterého si možná budete pamatovat z nedávno natočených Tří mušketýrů, a jestliže se u Poea sympatie diváka mohou ztrácet a objevovat, u detektiva se drží od počátku až do konce.

Nápad natočit tento snímek vznikl především z tajemství, kterým je opředena Poeova smrt. Byl nalezen v blízkosti Baltimorské Light Street v podivném stavu, znalí jeho excesů tvrdili, že zfetovaný a opilý. Přestože mu byla přivolána lékařská pomoc, žil pouze následující čtyři dny v komatu, a poté zemřel. Zde si tedy přijdou na své hlavně skalní fanoušci Edgara Allana Poea, a to především tací, kteří vědí, že autor nepatřil zrovna mezi ideální případy ctnostného chování, občas si notně přihnul, experimentoval s drogami a jeho mysl byla sice geniální, ale zároveň dosti zvrácená. Panuje zde značná snaha tvůrců zavděčit se znalým Poeova díla směstnáním co největšího počtu odkazů na jednotlivé knihy do celých 111 minut. Film je určen divákům se silnějším žaludkem, kterým nevadí až příliš rychlé tempo, ne nepodobné populárním románům Dana Browna, a milovníkům dobových kostýmů a scenérie, protože to jediné si zaslouží plný počet bodů.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu