Iron Sky

Iron Sky

oficiální web: www.ironsky.net

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

1 uživatelských hodnocení


Originální název:

Iron Sky

Režie:

Timo Vuorensola

Hrají:

Julia Dietze, Peta Sergeant, Kym Jackson, Udo Kier

Země původu:

Fin./N/Austr.

Délka filmu:

93 minut

Z roku:

2012

Žánr:

akční, scifi, fantasy, mystery, komedie

Obsah:

Někteří režiséři dostanou na svůj projekt peníze bez větších problémů, jíní se ale musí sakra ohánět, aby sehnali dostateční rozpočet. Timo Vuorensola patří k té druhé skupině, ale na druhou stranu malé peníze mu dávají o to větší tvůrčí svobodu a to bylo u Iron Sky nejspíš potřeba. Film, na kterém se finančně podíleli i sami fanoušci, totiž vypráví o tom, jak během druhé světové války odletěla velká skupina nacistů na Měsíc, na jehož odvrácené straně se skrývali celá desetiletí. Teď tam ale přistála americká kosmická loď, což si „obyvatelé“ Měsíce vyložili jako agresi a rozhodli se na Zemi zaútočit. Nebe je náhle plné létajících talířů s hákovými kříži a válka, kterou nikdo nečekal, je v plném proudu. Herecké hvězdy v Iron Sky nehledejte, trochu trhlou zábavu byste ale v téhle sci-fi komedii najít měli bez problémůRecenze a hodnocení uživatelů

  • 6
    • Udělené hodnocení: 6
  • Přidáno: 22.7.2012
Při dnešních astronomický rozpočtech si málokteré studio může dovolit natočit drahou blbinu. Risk, že by na ni nikdo nepřišel, je zkrátka příliš velký na to, aby to někdo vůbec zkoušel. Naštěstí technologie pokročili a amatérští filmaři, které nesvazují studia, předpisy, účetní knihy a podobné věci, mají čím dál tím víc možností, jak se Hollywoodu vyrovnat. Ve Finsku se o to každopádně pokusili.

Iron Sky je film, který se chystá už poměrně dlouho. První obrázky nebo návrhy triků byly na internetu už před několika lety. Proč tedy vývoj trval tak dlouho? Jednoduše proto, že sehnat šest milionů Eur na sci-fi komedii, ve které nacisti, kteří na konci druhé světové války odletěli na Měsíc, napadnou zemi v čele s Amerikou, které šéfuje militantní a poměrně tupá parodie na Sarah Palin, se neshání moc jednoduše. Iron Sky je v podstatě fanouškovský film a sami fanoušci dost velkou částkou přispěli do rozpočtu. Žádné velké studio podobnou šílenost jen tak nenatočí, takže jinou možnost, než přihodit něco samotným filmařům, prostě fandové trhlých námětů neměli.

Iron Sky se pochopitelně Hollywoodu nemůže vyrovnat ve všem, konec konců točí se tam filmy třeba i čtyřicetkrát dražší, režisér Timo Vuorensola se však snažil, aby „amatérismus“ byl vidět co nejméně. Většina filmu se odehrává na Zemi a připomíná klasickou situační komedii, v níž dvojice zástupců „nadřazené rasy“ zjišťuje, jak moc se naše planeta změnila za těch pár desítek let. Občas se tvůrcům povede fajn vtip, občas střelí vedle, ale víceméně se pořád drží v průměru. Navíc se nebojí střílet si i z politiky, OSN, amerického patriotismu a podobných věcí, takže se nudit nejspíš nebudete.

Body navíc ale Iron Sky získává za samotný závěr, protože právě v něm se ty ušetřené peníze ukáží. Velká bitva mezi nacisticou armádou létajících talířů a pozemními silami, případně s několika vesmírnými překvapeními, vypadá zatraceně dobře a na to, že film vznikl mimo studiový systém a v podstatě pod rukama nadšenců, si ani nevzpomenete. V poslední čtvrthodince se Iron Sky mění v efektní akční sci-fi řežbu, po které budete chtít, aby téhle partě někdo dal sto milionů dolarů a volnou ruku. Schopnosti na velkolepý akční film totiž rozhodně mají.

Uvidíme, co předvedou v budoucnu, každopádně jestliže chtěli s Iron Sky upozornit na to, že mají talent a nebojí se ho použít, povedlo se jim to stoprocentně.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu