Moje letní prázdniny

Moje letní prázdniny

M-hodnocení6,9

  • Udělené hodnocení: 69

2 uživatelských hodnocení


Originální název:

Get the Gringo

Režie:

Adrian Grunberg

Hrají:

Mel Gibson, Peter Stormare, Jesús Ochoa, Patrick Bauchau

Země původu:

USA

Délka filmu:

95 minut

Z roku:

2012

Žánr:

drama, akční

Obsah:

Mela Gibsona jsme v kině neviděli už docela dlouho. Zámořská média ho momentálně nemají kvůli několika jeho ne zrovna pěkným výrokům v lásce, a tak se na čas uklidil. Teď by se ale rád vrátil a zkusí to s hodně osobitým akčním filmem Moje letní prázdniny. Pod dohledem debutujícího Adriana Grunberga si zahraje gangstera, který se chystá na zaslouženou dovolenou. Má hodně času, hodně nakradených peněz a chce ti užít. Bohužel všechno nevyjde tak, jak si představoval a místo flákání se na pláži skončil v mexickém vězení. Naštěstí tu potká malého kluka, který mu ukáže, jak to v tomhle ne zrovna dvakrát přátelském prostředí chodí a jak si udržet hlavu na krku. Pobytem ve vězení ale všechno teprve začíná, protože o sobě začínají dávat vědět i gangsteři, jimž hrdina ukradl peníze. A oni je chtějí zpátky.Recenze a hodnocení uživatelů

  • 7
    • Udělené hodnocení: 7
  • Přidáno: 30.5.2012
Mela Gibsona jsme v kině už neviděli docela dlouho. Není se co divit, má dost problémů s tím, aby se vyhýbal médiím a naštvaným fanouškům. Ti nebyli zrovna nadšení z několika jeho rasistických a hodně sexistických výroků, takže je možná dobře, že se hvězda Smrtonosné zbraně na chvilku stáhla do ústraní.

Teď se však Gibson rozhodl opět vrátit k filmu a ukázat, že na plátně ještě má co nabídnout. A udělal dobře. Thriller Moje letní prázdniny sice na první pohled patří k těm levnějším a méně nápadným, fanoušci tohohle australského herce by ale i tak měli zpozornět. Rozpočet totiž často není všechno.

Děj se odehrává v mexickém vězení, kam se dostane americký zloděj potom, co ho čapla policie. Tohle vězení ale není úplně obyčejné. Spíš jde o město, kde se dá podnikat, žít a víceméně svobodně fungovat, jen tu neplatí žádné zákony a člověk se nedostane ven. Hlavní hrdina se ale ven rozhodně dostat hodlá a udělá pro to všechno. Brzy ale zjistí, že mu v tomhle kriminále pár lidí přirostlo k srdci víc, než plánoval, třeba desetiletý kluk se závislostí na cigaretách nebo jeho matka pečlivě skrývající jedno ošklivé tajemství.

Moje letní prázdniny je docela těžko popsatelný film, protože debutující režisér Adrian Grunberg smíchal dohromady několik žánrů. Máme tu akční thriller, typicky westernové prostředí (a westernové přestřelky), hodně černou komedii a vlastně i lidské drama. Překvapivě to ale všechno drží pohromadě a skvěle funguje. I díky celkem krátké stopáži dokáže film pořád překvapovat a vy nevíte, jestli se za dvě minuty budete koukat na akční scénu, v níž vybuchují lidé, sledovat odkazy na hrdiny Clinta Eastwooda nebo se smát při veselém mučení, u něhož se řežou palce.

Moje letní prázdniny mají rychlé tempo a pořád se v nich něco děje. Dokáží překvapit, hrát si se žánrovými klišé a zároveň nabízí poctivou a kvalitní filmařinu. Ale – a to především – Mela Gibsona. V civilu je to možná pako, ale tady dokazuje, že na plátně zvládne pořád s přehledem zahrát obrovského sympaťáka. Jeho hrdina je sice v zásadě amorální zloděj, vrah a parchant, který si pobyt ve vězení zaslouží, na druhou stranu je to však hrozný frajer, jemuž nejde nefandit. Pokud jste měli Gibsona rádi jako Martina Riggse v sérii Smrtonosný zbraní, určitě jeho návrat uvítáte, protože ačkoliv v Mých letních prázdninách hraje výrazně zlejšího hrdinu, má tenhle lump ke slavnému policajtovi hodně blízko.

Zkrátka je to fajn podívaná a velmi příjemné překvapení. Pokud vás nezajímá, co Gibson dělá nebo říká v soukromém životě a chybí vám jako herec, určitě byste měli do kina vyrazit. A jestliže vás baví nečekané hrátky se žánry a nevadí vám trochu krve a černějšího humoru, tak tam zamiřte jakbysmet.
  • 5
    • Udělené hodnocení: 5
  • Přidáno: 12.5.2012
Mel Gibson jako anonymní zločinec, se dostane do světa, kde je těžké rozlišit, zda jsou lepší policisté nebo samotní vězni. Zajímavě vykreslená atmosféra vězeňského městečka v Mexiku, které si žije vlastním životem, s vlastními zákony a kde nikdo není nepodplatitelný. Mel Gibson už ale nepůsobí tak přesvědčivě – zabiják a zloděj se snaží odnaučit desetiletého kluka z ghetta kouřit – to vypadá až příliš idealisticky. Celkově jsou Moje letní prázdniny slušný akční film, který neurazí, ale ani ničím nepřekvapí.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu