Prometheus

Prometheus

oficiální web: www.prometheus-movie.com

M-hodnocení7,5

 • Udělené hodnocení: 75

3 uživatelských hodnocení


Originální název:

Prometheus

Režie:

Ridley Scott

Hrají:

Noomi Rapace, Charlize Theron, Idris Elba, Guy Pearce

Země původu:

USA

Délka filmu:

124 minut

Z roku:

2012

Žánr:

scifi, fantasy, mystery, horor, akční

Obsah:

Režisér Ridley Scott je podepsaný pod takovými filmy, jako jsou Blade Runner, Gladiátor, Americký gangster, Království nebeské, Thelma a Louisa nebo Vetřelec. A právě k tomu poslednímu by se měl vrátit ve své novince Prometheus. Děj by se měl odehrávat ve stejném světě, ale dlouhou dobu před tím, než se posádka lodi Nostromo a Ellen Ripleyová setkaly s vraždícím monstrem. Ve středu dění bude tentokrát skupina vědců, která cestuje na vzdálenou planetu, kde by podle všeho mohli najít odpověď na otázku, jestli jsme ve vesmíru sami. Na Zemi bylo totiž nalezeno několik náznaků, že tomu tak není. Daleko od mateřské planety ale zjišťují, že možná nebyl nejlepší nápad jít našim mimozemským sousedům naproti. V hlavní roli sci-fi thrilleru uvidíte Noomi Rapace, Charlize Theron, Idrise Elbu nebo Michaela Fassbendera.Recenze a hodnocení uživatelů

napsat recenzi a hodnotit
 • 8
  • Udělené hodnocení: 8
 • Aktualizováno: 11.6.2012
 • Přidáno: 11.6.2012
Po přečtení recenzí od různých lidí jsem na Promethea šel bez zbytečného očekávání a jen doufal, že to nebude uplná katastrofa. Když pominu některé poměrně dosti nelogické prvky v ději (velmi hezky to analyzuje František Fuka zde: http://www.fffilm.name/2012/06/prometheus-megaspoilerfest.html Pozor jen pro lidi kteří film viděli!!) a občasné podivné chování některých postav tak musim říct, že mě dokonalá scifi atmosféra zcela pohltila a ani na vteřinu jsem nepřestal být napjatý. Ridley Scott opravu stále moc dobře ví jak si divákem pohrát a jak udržet jeho pozornost.

Prometheus je film na který se určitě vyplatí jít do kina. 3D je velmi dobré a rozhodně neruší, ale myslím, že pro zážitek z filmu není nutné. První dvě třetiny jsou opravdová pastva pro oči a uši (někdy i pro žaludek). Ta poslední poněkud upadá spíše do klasické akčňárny a je nám teměř jasné jak to asi dopadne (jen si říkáte umřou všichni nebo zbyde aspoň jeden?), ale katastrofa to určitě neni.

Nečekejte návrat vašich oblíbených vetřelců a jděte na to jako na běžný scifi film a budete určitě spokojeni. Mám malé podezření, že Ridley na nás chystá ještě další pokračování jelikož návaznost na Vetřelce se zatím rýsuje jen v hrubých obrysech a nemyslím si, že by zapoměl na to co natočil v prvním dílu.
 • 6
  • Udělené hodnocení: 6
 • Přidáno: 11.6.2012
Vetřelec a jeho pokračování patří do zlatého fondu žánru sci-fi. Aby taky ne. První díl natočil Ridley Scott, jenž má na svědomí třeba i Gladiátora nebo válečnou bombu Černý jestřáb sestřelen, pod ten druhý se podepsal tvůrce Titanicu a Avatara James Cameron, trojkou debutoval David Fincher, který potom natočil třeba Sedm nebo Klub rváčů a zatím poslední díl má na kontě francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet, jenž o několik let později slavil obří úspěch s Amélií z Montmartru. K Vetřelcům zkrátka jen tak někdo nemůže.

Jeho tvůrce Ridley Scott se však po dlouhých letech rozhodl do tohohle světa vrátit. Namísto klasického pokračování se však v Prometheovi podívá na úplný začátek, takže zapomeňte na vesmírné obludy s dvojitou čelistí, kyselinou místo krve a boj o život. I když na to možná taky dojde. Děj Promethea se odehrává na vzdálené planetě, kam skupina vědců vyrazila hledat bytosti, jež se kdysi údajně zastavily i na Zemi a dost možná stvořily samotné lidstvo. Daleko od domova však doktorka Elizabeth Shaw a její tým zjišťují, že možná udělali osudovou chybu a že stvořitelé lidstva možná nejsou takoví, jaké si je představovali.

Prometheus sice Vetřelce připomíná dějově jen minimálně, ovšem všichni fanoušci po pár minutách budou mít jasno v tom, že režisér se vrátil do známého světa. Vizuálně totiž tohle sci-fi vetřelčí ságu připomíná opravdu hodně. Výtvarník H. R. Giger sice přispěl jen minimálně, ale pořád tu máme opulentní záběry na obří kosmické lodě, nepřátelsky působící cizí planetu i gigantické stavby cizí civilizace, z nichž možná budete malinko nervózní. Prometheus je minimálně v první půlce hodně působivá podívaná a člověk se dost těší na to, jak tvůrci zahrají s kartami, které mají v ruce. Krom neznámé civilizace tu totiž máme hned několik hrdinů s vlastními plány a hlavně podivně se chovajícího androida Davida (opravdu skvělý Michael Fassbender).

Ridley Scott se zkrátka snaží divákům naznačit, že se budou dít zajímavé věci, problém ovšem je, že nakonec tomu tak není. A Scott za to nemůže, hlavní problém tkví v příběhu. Těžko říct, jestli scenáristé Damon Lindelof a Jon Spaiths odflákli svou práci, nebo se někdo ze studia rozhodl film před premiérou razantně sestříhat, ale bohužel Prometheus po příběhové a emocionální stránce strašlivě zklamává. Chování postav nedává smysl, ke spoustě zásadních závěrů dojdou v podstatě jen díky tomu, že to scénárista chce (jednu chvíli nikdo neví, co je planeta zač, za patnáct vteřin mají všichni jasno) a všechny ty řeči o hledání lidského počátku, Boha, našich tvůrců a podobně jsou zoufale nepřesvědčivé.

Absence logiky nemusí být vždycky na škodu a u akčního filmu, kde jde hlavně o velikost výbuchů a stylovost hlášek, nikdo neřeší jestli to celé dává smysl nebo ne. Prometheus se však tváří jako film s myšlenkovým a filozofickým přesahem a v takovém případě je zkrátka nutné chtít od příběhu, aby měl alespoň hlavu a patu a to tady bohužel neplatí. Na Promethea se hezky kouká, někteří herci jsou velmi zajímaví (bohužel hlavní hrdinka mezi ně nepatří) a Ridley Scott umí natočit záběry, ze kterých se člověku tají dech. Bohužel jakmile začnete o celém filmu malinko přemýšlet, zjistíte, že tady někdo svou práci hodně ale opravdu hodně odflákl. A výsledek tím velmi trpí.

Prometheus není špatný film, ale u závěrečných titulků budete mít nejspíš pocit, že to celé mohlo být mnohem lepší. A asi budete i vědět, kde se stala chyba. Škoda, že to samé si neuvědomili sami tvůrci.
 • 8
  • Udělené hodnocení: 8
 • Přidáno: 5.6.2012
Vizuálně dokonalá pastva pro oči plná dechberoucích záběrů nastartuje v honosném úvodu dlouho očekávaného Scottova Promethea. Byť se vám může zdát, že přeháním, minimálně první polovina prequelu k Vetřelcům ve mně vyvolala menší filmové nadšení.

Mezi sedmnáctičlennou posádkou (u níž znalci vetřelčí série tuší, jak asi její většina dopadne) kosmické lodi Prometheus se skrývá několik velmi zajímavých postav. Je tu Android David (Michael Fassbender), který je jak skvěle zahrán, tak skvěle napsán. Dále tu máme nadšenou archeoložku Elizabeth Shaw (čím dál oblíbenější Noomi Rapace), která se svým přítelem Charliem Hollowayem (Logan Marshall-Green) objevila tajemné „pozvánky“ na odkazech dávných civilizací, na základě nichž se vydávají na dosud neznámou planetu. Těm ještě zdatně sekunduje ještě chladná a rázná kráska Vickersová (Charlize Theron). Zbytek je pár roztomilých postaviček, které jsou důležité v tom smyslu, že vždy musí být koho postupně pěkně vyvražďovat, že.

Na druhou stranu, i přes velkolepý začátek, jsem čekala více pověstných lekaček známých od Vetřelců a možná i hustší atmosféru. Druhá polovina je o něco málo chaotičtější a zběsilejší co se tempa, střihu i akce týče, a ke konci znatelně ztrácí dech.

Snímek má podmaňující atmosféru, disponuje zajímavými charaktery, ale závěr moje nadšení zchladil. Divák, který přichází Vetřelci nedotčen a bez očekávání, bude ve výhodě a ze Scottova počinu možná nadšen až do závěrečných titulků.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu