Sherlock Holmes: Hra stínů

Sherlock Holmes: Hra stínů

M-hodnocení7,1

 • Udělené hodnocení: 71

4 uživatelských hodnocení


Originální název:

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Režie:

Guy Ritchie

Hrají:

Robert Downey jr., Jude Law, Noomi Rapace, Rachel McAdams, Jared Harris

Země původu:

USA

Délka filmu:

129 minut

Z roku:

2011

Žánr:

krimi, akční

Obsah:

Sherlock Holmes a doktor Watson se vrací a čeká je nejtěžší případ jejich kariéry. Kdosi se pokouší vyvolat válečný konflikt mezi největšími evropskými mocnostmi a ve vzduchu je cítit válka. Pouze dvojice detektivů může zabránit katastrofě, jejich protivníkem je však geniální a zákeřný profesor Moriarty, jenž je Holmesovi víc než zdatným soupeřem. Robert Downey Jr. a Jude Law se opět sešli v pokračování příběhu nejslavnějšího detektiva všech dob. Za kamerou sedí znovu Guy Ritchie, takže se můžete těšit i na hodně efektní akční scény, skvělé souboje, vtip a napětí.Recenze a hodnocení uživatelů

napsat recenzi a hodnotit
 • 10
  • Udělené hodnocení: 10
 • Přidáno: 24.9.2012
myslim že první díl byl lepší ale jinak spokojenost
 • 8
  • Udělené hodnocení: 8
 • Přidáno: 8.3.2012
Ono je to těžké, evidentně je to dělané pro hodně mladé publikum a klasicky typ Sherlocka Holmese, který řešil případy hlavně z použitím dedukce a chytrosti nahradil typ Sherlocka, který umí nejrůznější typ boje a rvačky jsou u něho na denním pořádku. Neříkám, že by tento typ byl nezajímavý to rozhodně je kouká se mi na něho mnohem lépe než na nějakého suchara. Všechno v tomhle filmu je zvládnuté precizně, ať už jde o technické hračky, dekorace, přez jednotlivé scény, prostředí, kameru i herecké výkony.Udělat ale ze Sherlocka Holmese křížence starodobého Jamese Bonda a Jasona Bourna mi přijde dosti odvážné .Konec a vyústění finále u partičky šachu mezi Holmesem a Moriartym to je to pravé ořechové, které vrátí tento geniální mozek zpátky. Ke kladům filmu patří i to, že Watson má v ději více prostoru než předtím a má i lepší dialogy s Holmesem.
Takže jaké je mé celkové hodnocení? Skvělé
 • 7
  • Udělené hodnocení: 7
 • Aktualizováno: 24.1.2012
 • Přidáno: 23.1.2012
Nový Sherlock Holmes je zábavná akční podívaná, která vám v kině za doprovodu burácejících tónů Hanse Zimmera, uteče jako voda. První díl měl úspěch, takže do toho nového narvali pro jistotu více akce, více zpomalených záběrů s vybuchujícím čímkoliv (stromy, vlaky atd.), ale o to méně detektivní zápletky (možná jsem staromódní, ale u Sherloka Holmese bych aspoň nejakou menší očekával). Souhlasím s Peťou že je to prakticky jen o tom, že dva vtipní chlapíci vyrazí z bodu A do bodu B a místo aby skládali důmyslnou skládačku důkazů, tak Sherlock něco očuchá, nebo se zahledí na zeď a tam najde nějakou stopu a tím je vyšetřováni ukončeno. Naštěstí Robert a Jude jsou stále velmi charizmatičtí a jejich vzájemné pošťuchování funguje. Pokud se vám líbila jednička, tak vás dvojka dobře pobaví (nejen ježčím gulášem), ale až se vás někdo zeptá, o čem to je, možná si nebudete moci přesně vzpomenout.
 • 7
  • Udělené hodnocení: 7
 • Přidáno: 10.1.2012
Sherlock Holmes a doktor Watson se objevili ve spoustě filmových, televizních i seriálových detektivek. I legendy ale stárnou a pokud chtějí oslovit nové fanoušky, musí se jim přizpůsobit. V roce 2009 tedy vznikl podle comicsové předlohy jejich další příběh. Přidalo se na akci, za kameru se posadil britský režisér Guy Ritchie, který obvykle mívá hlavu plnou hodně divokých nápadů a nebojí se je použít, hlavní roli dostal díky Iron Manovi populární Robert Downey Jr. a za parťáka vyfasoval britskou hvězdu Juda Law. A vyšlo to. Pravověrní fanoušci sice nebyli úplně nadšení z toho, že se během bitek likvidují i obří lodě a že Holmes s Watsonem jsou tak trochu superhrdinové, avšak tvůrci měli čisté svědomí. Podobné vylomeniny totiž dvojice detektivů vyváděla i v knížkách.

Teď se slavní hrdinové vracejí a chystají se na mnohem náročnější případ než posledně. Sherlock Holmes se totiž musí postavit svému největšímu nepříteli, jímž je génius zla a bezcharakterní zloduch profesor James Moriarty. Pro Holmese je navíc jeho dopadení i tak trochu osobní věcí.

Sherlock Holmes: Hra stínů je do značné míry podobný jedničce. Před kamerou ani za ní k žádným zásadním změnám nedošlo, takže pokud se vám předchozí film líbil, nejspíš budete spokojeni i u tohohle. A pokud ne, tak ne. I tak si však dovolím tvrdit, že se Hra stínů povedla přeci jenom o něco méně než její předchůdce a nejspíš za to může producentská nenažranost a zlaté pravidlo "dejme tam všeho víc". Podobný přístup ublížil sérii Pirátů z Karibiku, která byla v prvním díle velmi příjemnou dobrodružnou podívanou, potom se z ní ale stala nudná břečka plná nezajímavých postav, nudných dialogů a sice efektních avšak naprosto zbytečných akčních scén. A dohromady to nedávalo moc smysl. Druhý Sherlock Holmes k tomu má sice ještě docela daleko, bohužel i tak se o něj člověk musí začít trošku bát. Od začátku je jasně patrné, že příběh tu hrál až druhou roli.

Tentokrát se totiž prakticky nepátrá. Watson s Holmesem jedou z místa A do místa B, tam se s někým porvou (na vlaku, v továrně, v hospodě) a dají si pár minut oddech a pak rychle pryč. Veškerá detektivní práce hlavního hrdiny spočívá obvykle v tom, že očuchá papír nebo udělá něco podobně "nedetektivního" a díky tomu zjistí, kam se musí nutné přesunout. A takhle pořád. Když si uprostřed filmu odejdete ze sálu vyřídit důležitý telefonát, prakticky o nic nepřijdete, protože příběh je tak jednoduchý a nekomplikovaný, že se v něm prakticky nelze ztratit. I když se Sherlock Holmes musel přizpůsobit jednadvacátému století, člověk by pořád tak trochu čekal, že si svoje detektivní kořeny udrží. Bohužel tomu tak není. Místo toho se tu pořád jen někam běhá, někdo někoho mlátí a v efektních zpomalených záběrech tu vybuchuje všechno, co vybuchovat může. Je to zábavné, Guy Ritchie umí destrukci natočit opravdu hodně dobře, ale za chvilku se to celé okouká a všechny ty řeči o genialitě zloducha Moriartyho působí trošku směšně, protože v tomhle Holmesovi vítězí bohužel svaly nad mozkem. A je to tvrdé KO.

Ale nechci druhého Sherlocka Holmese hanit, ona je to vlastně docela zábavná podívaná, u něhož se dá bez problémů na dvě hodiny vypnout mozek a bavit se. Akční sekvence jsou vynikající, hlavní herecká dvojice taktéž a celé to docela dobře odsýpá. Jen zamrzí, že za týden vám z celého filmu v hlavě zůstane nejspíš jen akční guláš, ze kterého si vybavíte dvě tři vydařenější scény a nic dalšího. Jestliže se však chcete dobře pobavit a nepotřebujete u toho moc přemýšlet, klidně do kina jděte. Pořád je to profesionálně odvedená akční práce.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu