Temný rytíř povstal

Temný rytíř povstal

oficiální web: www.thedarkknightrises.com

M-hodnocení8,4

 • Udělené hodnocení: 84

3 uživatelských hodnocení


Originální název:

The Dark Knight Rises

Režie:

Christopher Nolan

Hrají:

Christian Bale, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy

Země původu:

USA/VB

Délka filmu:

164 minut

Z roku:

2012

Žánr:

thriller, krimi, akční

Obsah:

Comicsové filmy v posledních letech doslova vytlačily z kin akční žánr a člověk má občas pocit, že těch maskovaných hrdinů je už trošku moc. Nová série s Batmanem se však řadí mezi ty absolutně nejlepší filmy. A nejenom comicsové. Temný rytíř povstal by však měl být závěr celé trilogie, takže tvůrci jistě udělají všechno pro to, aby své předchozí filmy překonaly. Miliardář Bruce Wayne pověsil superhrdinské řemeslo na hřebík a Batman se ve městě Gotham už nějaký rok neukázal. Teď sem však dorazil žoldák Bane se svou malou armádou a hodlá rozpoutat peklo, na které policie nestačí. Je potřeba, aby se Batman vrátil zpátky do služby. Co když je ale za Baneovým řáděním něco víc? A jak do toho všeho zapadá krásná ale drsná zlodějka Selina Kyle? To zjistíte až v kině. V hlavní roli se vrací Christian Bale, ale uvidíme i Michaela Cainea, Garyho Oldmana nebo Morgana Freemana a z nováčků Anne Hathaway, Marion Cotillard či Toma Hardyho.Recenze a hodnocení uživatelů

napsat recenzi a hodnotit
 • 6
  • Udělené hodnocení: 6
 • Přidáno: 24.9.2012
po minulých skvělých dílech mírné zklamání
 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Přidáno: 1.9.2012
wfergv
 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Přidáno: 12.8.2012
Temný rytíř povstal byl jedním z nejočekávanějších filmů letošního léta. Už v předchozích dvou dílech dokázal režisér Christopher Nolan přesvědčit spoustu diváků, že tyhle comicsové filmy na to půjdou trošku jinak a víc než na upnuté kostýmy vsadí na realitu, silné charaktery, skvělé herce a temnou atmosféru.

A rovnou můžeme říct, že pokud se vám Batman v podání Christiana Balea líbil minule, budete nejspíš spokojeni i teď. Šílený Joker sice vyklidil scénu (tvůrci s ním sice údajně měli plány, ale smrt Heatha Ledgera jim do nich ošklivě zasáhla), ale i tentokrát to bude mít město Gotham zatraceně těžké. Dorazil sem totiž muž jménem Bane. Terorista, který hodlá město a hlavně jeho netopýřího ochránce srazit na kolena a pak nemilosrdně zlikvidovat. Batman se po letech musí vrátit zpátky do ulic, tentokrát ho však čeká boj s protivníkem, který nejen že zná jeho skutečné jméno, ale dokáže ho i porazit. Zvládne se miliardář Bruce Wayne odrazit ze dna a zachránit miliony obyvatel Gothamu?

Temný rytíř povstal byl od začátku koncipován jako závěr trilogie. Minimálně tedy pro režiséra Christophera Nolana. A tak také funguje. Otevírají se staré rány, hrdinové si musí sáhnout až na dno svých fyzických i psychických sil a až do konce není jasné, jakým způsobem režisér celou ságu ukončí. Už mnohokrát totiž dokázal, že tenhle Batman se nemůže spoléhat na to, že je to comicsový hrdina, ale že jde víc o člověka, který krvácí, cítí bolest a konec konců může i zemřít. A tentokrát je těch příležitostí k tomu, aby natáhnul bačkory, opravdu hodně.

Naštěstí není Bruce Wayne v boji proti Baneovi a jeho pohůnkům sám. Vrací se samozřejmě jeho staří známí komisař Gordon a sluha Alfréd (opět v podání Garyho Oldmana a Michaela Cainea, kteří jsou jako vždy naprosto výteční), ale k nim se připojuje i vědkyně Miranda Tate a mladý ambiciózní policista John Blake. Christopher Nolan opět představuje zajímavé hrdiny, které je radost sledovat, protože rozhodně nejde o ploché postavy a každý má svá tajemství, silné stránky i slabosti, kterých dokáží nepřátelé v ten správný moment využít.

Ale samozřejmě se nemusíte bát, že by Temný rytíř povstal byla konverzační nuda. Poslední hodinu se to prakticky jen řeže a dočkáme se honiček na vylidněných silnicích, vzdušných soubojů, přestřelek, bitvy dvou armád i osobního souboje Batmana a Banea, ve kterém si ani jeden ze zmíněných pánů nebere servítky. Samotný Bane možná nepůsobí na první pohled tak děsivě jako nevypočitatelný psychopat Joker, ale jeho odhodlání a fyzická kondice Toma Hardyho, jenž kvůli roli nabral opravdu hodně svalové hmoty, z něj dělají nezastavitelný stroj zkázy, který doslova přejíždí své protivníky a vlastně i celý Gotham.

Je trošku škoda, že tvůrci rozjeli hned několik dějových linií a pracují s velkým množstvím postav. I přes téměř tříhodinovou stopáž to totiž vypadá, že by Temný rytíř povstal klidně mohl mít o hodinu víc. Od začátku do konce se spěchá, aby se všechno stihlo a potenciálně nejsilnější emocionální momenty nebo nejvýpravnější akční scény si zkrátka člověk nemůže pořádně užít, protože když chce s nadšením vydechnout po obří bitvě tisícovek lidí nebo si vychutnat Batmanův pád na dno, tvůrci jednoduše příliš rychle šlápnou na plyn a pokračují dál, aby všechno stihli. Na druhou stranu Temný rytíř povstal je film, který se rozhodně vyplatí vidět víckrát, díky čemuž si ty nejlepší momenty můžete napodruhé užít víc než poprvé. Ale tak je to vlastně se všemi filmy Christophera Nolana.

Pokud měl být tenhle film závěrem batmanovské trilogie, je to závěr téměř bezchybný.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu